Cesta Buldoků za vítězstvím

Krásný hokejový příběh, který nám svým komentářem přiblížil sekretář klubu Dušana Kudela.

Buldoci-to-dokazaliDeset. Devět. Osm… Po střechu nabitý zimní stadion v Čáslavi s napětím sleduje poslední vteřiny odvetného finálového utkání play off Středočeské hokejové soutěže mezi Čáslaví a Neratovicemi. Po úvodní dvacetiminutovce Buldoci prohrávali 0:2, v závěrečné třetině však dokázali zápas otočit a v přesilovce šli do vedení dalekonosnou střelou Jakuba Mrázka. Čáslav vzápětí vyrovnala z přesilovky a drama vrcholí. Nerozhodný stav 3:3, který svítil na obou světelných tabulích dával neratovickým hokejistům naději na zisk mistrovského titulu. Když se čas zastavil na 00:00, roztočily se nad hlavami jejich fanoušků žlutomodré šály a vlajky. Buldoci urvali titul do svých rukou!! V krásném a emotivním okamžiku vyskákali hráči ze střídačky na led, aby společně oslavili svůj triumf. Během čtyřiadvaceti hodin odehráli dva náročné finálové zápasy. Odměna je ale sladká. Pod vedením trenéra Martina Chabady si ve třetí sezoně své existence zaslouženě vychutnali první postup, do krajské ligy.

Vraťme se ale na úplný začátek. V roce 2013 se do Neratovic opět vrátil hokej. Znovuzrozený klub HC Buldoci Neratovice se od počátku zaměřil především na práci s mládeží. Po úspěšném rozjezdu nejmladší mládežnické kategorie pod značkou Buldoků se v polovině roku 2014 podařilo dát dohromady z bývalých hráčů a odchovanců neratovického hokeje tým dospělých, jehož domácí zápasy jsou v nejnižší krajské soutěži navštěvovány vždy několika stovkami natěšených příznivců. Do Krajské soutěže mužů (KSM) vstoupil 28. září 2014 utkáním na ledě pozdějšího vítěze HK Králův Dvůr (4:3). Hokejisté Neratovic se svými příznivci v zádech skončili ve své první sezóně na 4. místě a o rok později si o jednu příčku polepšili. Do sezóny 2016/2017 šli s jasným cílem, postoupit do play off, které se pro tento ročník objevilo v pravidlech.

Buldoci vstoupili do nové sezóny KSM vítězstvím na ledě SK VELC Žilina 6:1. V zápase se blýskl hattrickem Jakub Mrázek a velkou měrou přispěl k zisku tří bodů. První domácí utkání proti Sršňům z Kutné Hory se Buldokům nevydařilo. Soupeře nedokázali porazit ani v pátém vzájemném utkání. O porážce 2:4 rozhodli nevyužité šance a hlavně přesilovky. Chuť si spravili se Zlonicemi, které ve Slaném porazili vysoko 8:2. Ani druhé domácí utkání Buldoci nevyhráli. Zaskočily je Poděbrady (4:5), které vítěznou branku vstřelily 57 vteřin před závěrečnou sirénou.

Poté přišla nevídaná série jedenácti vítězství v řadě. V regionálním derby potvrdili Buldoci svoji formu a vyplenili Kralupy n/Vltavou 3:1. Poté doma 17. listopadu předvedli proti Čáslavi parádní obrat a radovali se z vítězství 6:4. Slušně zaplněná neratovická plechárna viděla kvalitní hokej, zažila napětí, zklamání i radost a vše provázela skvělá atmosféra. Vítěznou šňůru Buldoků nezastavil ani favorit soutěže, SK Sršni Kutná Hora. V odvetě Buldoci podali velice dobrý výkon a s přispěním střelecké mušky Lukáše Pokory poprvé Sršně ve vzájemných duelech přehráli (4:3). Dokázali, že právem patří k silné čtyřce nejnižší krajské soutěže.

Vydatný ohlas právem sklidila předvánoční charitativní akce pod názvem „Buldoci mají srdce“, jíž klub zorganizoval. Od svého vzniku se vedení Buldoků pravidelně snaží pomáhat potřebným a v tomto případě šlo o vrchol jeho snahy. Velký hokejový den za přítomnosti zpravodajského týmu ČT1 zahájilo exhibiční utkání starých gard. Výběr šéftrenéra Českého svazu ledního hokeje Slavomíra Lenera porazil tým mistra světa Pavla Richtra 4:3 a umění bývalých profesionálů pobavilo necelou pětistovku přítomných diváků. V následném zápase nasypali Buldoci ve speciálních růžových dresech do brány posledních Zlonic rekordních osmnáct gólů. Podobně štědrá ovšem byla také finanční pomoc pro oddělení neurochirurgie pražské nemocnice Na Homolce. Dojemné bylo předání vydražených dresů vyrobených pro tuto akci jejich novým majitelům, kteří je po sobotním utkání z hráčů na ledě doslova vysvlékli. Na nejvyšší cenu se vyšplhal růžový dres se jmenovkou Martina Chabady. Celkový výtěžek charitativní akce se vyšplhal na částku 131 900 Kč, což na úrovni nejnižší krajské soutěže nemá obdoby.

Vítěznou sérii Buldoků ukončila kontumační porážka s Hvězdou Kladno. Utkání na kladenském ledě se totiž nedohrálo. Trenér Martin Chabada se rozhodl neposlat mužstvo do závěrečnéFanklub-Neratovice třetiny z obavy o zdraví hráčů. Stalo se tak po nevybíravém faulu na neratovického Martina Važanského. Pro rakovnickou posilu Buldoků tak skončil druhý start v novém působišti převozem do nemocnice. Na kontumaci utkání s Hvězdou Kladno odpověděli Buldoci vítězstvím nad Kralupami 10:3. Střelecky se blýsknul obránce Jan Horevaj, který dosáhl hattricku. Předposlední utkání základní části hokejové krajské soutěže odehráli Buldoci na ledě lídra tabulky. Napěchovaný stadion v Čáslavi viděl strhující bitvu dvou mužstev o lepší postavení v tabulce před nadcházejícím play off. O vydřené výhře Čáslavi 2:1 nakonec rozhodli dvě využité přesilovky.

V základní skupině Buldoci skončili na třetím místě za favorizovanými letci z Čáslavi a Sršněmi z Kutné Hora. Semifinálovou sérii play off středočeské soutěže tak zahájili Buldoci doma proti Sršňům. Bezmála osm set diváků v ochozech neratovické „plechárny“ zažilo malé Nagano. Žlutomodří zachránili pouhou vteřinu před koncem (!) remízu 3:3, která srovnala výhledy obou soupeřů směrem do odvety na stejnou úroveň. V ní byl v závěrečné třetině stav 1:1 a domácí vše směřovali do prodloužení. Jenže dvě minuty před koncem třetiny udeřil Tomáš Rak a po jeho brance už Sršni znovu nevzlétli. Po závěrečné siréně vypuklo na ledě i v hledišti žlutomodré nadšení. Hráči už věděli, že si to ve finále rozdají o postup do krajské ligy s Čáslaví, která dvakrát porazila Poděbrady.

1vitezne-finaleFinálovou sérii krajské soutěže rozehráli hokejisté Neratovic 18. března na svém stadionu. Vedle výsledku nadchla i atmosféra zápasu, na který přišlo zhruba 1050 diváků. Finále zahájil sólista národního divadla František Zahradníček hymnou a nechyběla ani starostka Neratovic. Rekordně zaplněná aréna viděla srdnatý výkon Buldoků. V utkání vždy vedli, ale Čáslav dokázala dvakrát srovnat. Gól kapitána týmu Václava Peka ze závěrečné třetiny už byl vítězný.

Odvetné finálové utkání skončilo remízou 3:3. Remíza však Čáslavi nestačila, z postupu do krajské ligy se mohli radovat v Neratovicích. Buldoci ve své třetí sezoně v krajské soutěži stanuli na úplném vrcholu. Přestože neměli ve svém středu tolik hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží jako jiná mužstva, jejich hlavní devízou byla týmová soudržnost, která je dovedla až k prvnímu místu.

Poslední březnová neděle se do historie nově zrozeného hokejového klubu zapsala společně se jménem Martina Chabady. Mimo úspěchu áčka mu náleží zásluha i na rozvoji mládežnického hokeje v Neratovicích.